ANASAYFA S.S.S

TARİHİ ESER FUMİGASYONU

Fumigasyon, bir tür zararlılardan korunma metodudur. Zararlı olduğu düşünülen haşere, böcek ve bakteriler, kapalı bir ortamda gaz halde kimyasal maddeler (fumigant) verilerek boğulur.

TARİHİ ESER FUMİGASYONU

Tarihi, Ekonomik Önemi olan Materyaller ve Sanat Eserleri açısından Pest Kontrol yani Zararlı Kontrolü çok büyük önem arz etmektedir. Öncelikle bu materyallerin bu zararlılardan korunması için tedbirler alınması gerekir. Bu yöntemlere kısaca Koruyucu Yöntemler diyebiliriz.

İkinci olarak, eğer bulaşma ve zarar varsa çeşitli mücadele yöntemleri ile onların ortamdan uzaklaştırılmaları yani materyalin tedavi edilmesi sağlanmalıdır. Bunu yaparken Zararlının verdiği tahribat bakımından ortamın Risk Değeri çok önemlidir. Yani zararlının daha fazla bulunmayı tercih ettiği beslenme imkanı bulduğu alanları kontrol altına alıp bu yerlerin İzolasyon şartlarını oluşturmak gerekir. Üçüncü aşamada ise artık bulaşma olmuş ve ortam Enfekte olmuşsa çeşitli ilaçlama ve Fumigasyon yöntemleri ile daha fazla zarar vermeden, bu Zararlının ortamdan ölü yada diri uzaklaştırılması sağlanmalıdır.

// body elementide aşağıdaki şekilde düzenlenmelidir. ... $(document).on("keydown",window,function(a){ if(a.which == 123) return false; }) })